Ajalugu

Superkross  1992 – 2009  

 

 Esimene autode võidusõit Superkrossi nime alltoimus 1992 aasta suvel, Pärnu sĂĽdalinnas vana raudtee territooriumil.Võisteldi autodel kubatuuriga kuni 1100 cm3,  400meetri pikkusel ringil, eeskujuks Prantsusmaal ĂĽlipopulaarne samanimelinevõidusõit.

 Järgmisel aastal lisandus klass  kubatuuriga kuni 1400 cm3, ning jõuproov käis Erki Spordi,MDM Auto ja Tammiste romula võistlejate vahel. Aasta hiljem kihutasidSuperkrossil autod kuni 1400 cm3 kuni 1600 cm3 ning ĂĽle 1600 cm3. Pärnakateletulid konkurentsi  pakkuma  Valga ja Otepää võistlejad ning Superkrossihakati korraldama ka väljaspool Pärnut.

2000 aastate algulelavnes autosport Vändra ja Haapsalu kandis ning sealtki tuli hulgaliseltvõistlejaid juurde ja Superkrossi kodurajaks sai Taali krossirada. Samastoimusid  võistlused ka Kadjaste,Jaanikese ja Tääksi krossirajal, Tallinna hipodroomil, sõidetud on ka Haapsalulennuväljal ja Audru Ringrajal.

Viimastel aastatel on toimunud hooajal 12etappi. Kolm neist on jäärajasõidud, kolm rallikrossi, kolm ringrajavõistlust,millest ĂĽks ĂĽhe tunni sõit ja Superkrossi karikasarja lõpetavad  autokrossi kolm etappi.

 Superkrossi  sarjast on tuule tiibadesse suurde autosportisaanud palju noori võidusõitjaid. Egon Kaur võistleb autoralli MM i etappidel,Allain Karuse on mitmekordne Eesti meister autokrossis ja rallikrossis.  Kalju Holzberg, Toomas Kasenurm, Martin Saar,Margus Tammoja, Ain Heamäe, Tauri Jaanson, Silver Havamaa, Kalle KĂĽtt, RainerSchults, Riho Loit,Tiit Rattasep, Hendrik Kers, Erko Eriste ja mitmed teised onEesti autospordihooaja lõpetamisel pälvinud karikaid.

 Täna teevad juba mehetegusi noorteklassivõistlejad Janno Ligur, kes alustas võistlussporti 9- aastaselt, Enar-KlausKunman, Kairo Kallas, Sander Palmiste, Janno Ă•is, Joel Alliksaar.  Ringrajal on klass omaette vennad Karl jaErik Raudsepp'ad. Ă•rnema poole esindajatest on nii mõnigi kord poistele kohakätte näidanud Grete Männikus.

 Superkross on ka pereĂĽritus, kus on kättproovinud kas poja või tĂĽtre autoga nii isad kui vanaisad. Siia ritta võikspanna eelkõige Rain Kauri, Raivo Kandelini, Tiit Jaanson, Eno Kriibi.Superkrossihooaja lõpetab alati mehaanikute võidusõit, kus aastaid on agaralt,  hasartselt kihutanud Palmiste, Kunmani jaLiguri tiimi taustajõud.

Superkrossi sarjas kõigekauem on võistelnud Kaido Orav, Ove Link, Tauri Jaanson, Mareck Pukk, ToomasKasenurm, Rommi Pukk, Margus Tammoja.

  2008 aasta startis Superkrossi sarjas 76võistlejat, nendest 19 noorsportlast. Hästi käivitus tagasillaveoga Lada klass,juurde tuli Noorte A klass. Superfinaali karika teenis konkurentsitult 4WDSubarul kihutanud Vahur Mitjan.

 2009. aastal on Superkrossi karikasarjas eraldiarvestus 4WD klassis ning ringraja võistlustel BMW klassis.